zo-top2
Plemená koní v jazdeckej turistike PDF Tlač

HAFLING

Na Slovensku sa Haflingy chovali najmä v prvej polovici minulého storočia. Pokusne sa krížili s huculskými kobylami v žrebčíne na Muráni. No ani prvá generácia nevyhovovala požiadavkám na ťažkú prácu s drevom v náročnom lesnom prostredí. 

V súčasnosti sa začína Hafling opäť objavovať v zemských chovoch. Využíva sa hlavne na rekreačné jazdenie v agroturistických zariadeniach. Toto plemeno sa odporúča hlavne pre deti a mládež vďaka  menšiemu vzrastu a dobrému charakteru.

Chovatelia majú haflingy radi pre nenáročnosť a vhodnosť do ťažších terénov. Jeho povahu považujú za neoceniteľnú, aj v prípade, že sa na koňoch nejazdí každý deň, správajú sa pokojne, sú spoľahlivé, asú vhodné aj pre slabších a sviatočných jazdcov. Nemusia sa podkúvať, majú zdravé končatiny, netrpia chorobami šliach v takom rozsahu, ako teplokrvné kone.

Hafling sa využíva všestranne, počas zimy je priahaný do saní, v lete do kočov a vozov. Pri práci na jazdiarni je veľmi trpezlivý pri učení nových jazdcov, pri vychádzkach v teréne chodí pokojne a isto.

 

HUCUL

Na Slovensku sa chová ako génová rezerva v Národnom Žrebčíne v Topoľčiankach. Je to naše jediné autochtónne plemeno koňa a úspešne si získava svoje miesto v agroturistike. Koník nižšieho vrastu  má istý krok, je nenáročný a vhodný na jazdenie pre deti aj dospelých. Jeho vlastnosti oceníme najmä pri jazde v teréne a najmä lesoch, kde na rozdiel od temperamentnejších a vyšších koní, s istotou, rozvahou a pokojom prekonáva všetky prekážky. V porovnaní s teplokrvnými a plnokrvnými koňmi je menej ľakavý a menej citlivý v papuli, čo oceníme pri výučbe nových jazdcov a jazdcov s tvrdšou rukou.

 

SLOVENSKÝ TEPLOKRVNÍK

V jazdeckej turistike ja obľúbeným koňom. Využíva sa pri práci na jazdiarni. Lepšie znáša stálu zmenu jazdcov. Ochotne s nimi pracujú. Majú istý, pravidelný a energický krok. Tým, že sú heterogénnejšie, ako iné plemená, môže sa kôň svojimi rozmermi vyberať k jazdcovi.

Pri vychádzkach v teréne má istý krok, úspešne zvláda svahy i skokové prekážky. Nie je ľakavý. Ochotne pracuje tiež v záprahoch a hiporehabilitácii.

 

ANGLICKÝ PLNOKRVNÍK

Tieto kone vzhľadom na ich pôvodné šľachtenie a určenie – dostihy, sú vysoko temperamentné, potrebujú vysokú starostlivosť a šetrné zaobchádzanie Na hipoterapeutické využitie nie sú veľmi vhodné, v teréne a najmä dlhých, rovných terénoch majú snahu prechádzať do dostihového cvalu. Vyžadujú skúsených jazdcov, možno ich použiť pri jazdení na jazdiarňach, v ohradách a kolách. Pre rekreačných jazdcov môžu byť nebezpečné..

 

ANGLICKÝ POLOKRVNÍK

V jazdeckej turistike je to obľúbené plemeno, pre ľahké ovládanie začínajúcimi a rekreačnými jazdcami. Je menej reaktívny a vzrušivý ako anglický plnokrvník. Tieto kone sú vhodné aj na jazdu do terénu. Obľúbený je Furioso v záprahu v kočiari, aj pod sedlom.

 

SHETLANDSKÝ PONY

Na Slovensku sa Shetlandský pony chová len v zemskom chove, je vynikajúcim plemenom pre deti, ktoré sa o neho s radosťou a bez strachu starajú. Vyznačuje sa typickou poníkovskou povahou, výnimočnosťou a miernou tvrdohlavosťou. Vyžaduje láskavý prístup a starostlivosť. Nie je náročný na kŕmenie a ustajnenie. V agroturistike sa často využíva ako atrakcia pre deti na gazdovských dvoroch. Na vodenie a vozenie detí postačí ohlávka. Krok má kratší, klus typický pre skupinu malých pony. Na učenie detí jazdectvu je však vhodnejší ako vysoké teplokrvné kone.

 

SLOVENSKÝ ŠPORTOVÝ PONY

Obľúbené plemeno Slovenského športového pony sa využíva v rôznych oblastiach. V agroturistike je vhodným koňom pre deti a mládež  na klasické a westernové jazdenie. Vyznačuje sa vytrvalosťou, čo dokazujú ich účasti na rôznych Hubertových jazdách.